Закон 8271, офіційно відомий як Закон України № 2839-IX від 13 грудня 2022 року, став одним із важливих інструментів регулювання військової дисципліни в умовах воєнного стану. Він вніс точкові зміни до Кримінального кодексу України та Кодексу про адміністративні правопорушення, спрямовані на посилення відповідальності за порушення порядку несення служби. Для просунутих читачів ці норми розкривають механізми обмеження суддівської дискреції, а для початківців — чіткі межі, які допомагають зрозуміти баланс між правами військовослужбовців та вимогами бойової обстановки.
Документ набрав чинності 27 січня 2023 року і продовжує діяти, залишаючись актуальним у 2026 році. Його норми застосовуються вибірково, з урахуванням конкретних обставин, але без можливості суттєвого пом’якшення покарання за визначеними статтями в умовах воєнного стану чи бойової обстановки.
Історія ухвалення та контекст появи закону
Законопроєкт № 8271 зареєстрували 8 грудня 2022 року. Уже через п’ять днів, 13 грудня, Верховна Рада ухвалила його в цілому. Президент Володимир Зеленський підписав документ наприкінці січня 2023 року. Така швидкість відображала нагальну потребу реагувати на виклики, пов’язані з підтриманням дисципліни в Збройних Силах під час повномасштабної війни.
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний на той момент підтримав ініціативу, наголошуючи на необхідності запобігати випадкам, коли порушення призводять до оголення позицій і додаткових втрат. Офіційна мета полягала в підвищенні бойової готовності частин та правопорядку. Водночас обговорення супроводжувалося активними дебатами в суспільстві, петиціями та критикою з боку частини правозахисників і військових.
Основні зміни до Кримінального кодексу України
Закон вніс корективи переважно до Загальної та Особливої частин КК. Найсуттєвіші правки стосуються статей 69 та 75, які регулюють призначення покарання. Тепер суди не можуть призначати більш м’яке покарання, ніж передбачено санкцією, або звільняти від відбування покарання з випробуванням за певними військовими злочинами, вчиненими в умовах воєнного стану чи бойової обстановки.
Конкретно це стосується таких статей:
- Стаття 402 (непокора).
- Стаття 403 (невиконання наказу) — у кваліфікованому складі нижня межа покарання зросла з 3 до 5 років позбавлення волі, верхня — з 7 до 8 років.
- Стаття 405 (погрози або насильство щодо начальника).
- Стаття 407 (самовільне залишення військової частини або місця служби).
- Стаття 408 (дезертирство).
- Стаття 429 (самовільне залишення поля бою або відмова діяти зброєю).
Ці обмеження діють лише для діянь, вчинених після набрання законом чинності. Вони закривають можливості для умовних строків або значного пом’якшення, що робить покарання більш передбачуваним і суворим у критичних умовах. Для просунутих читачів важливо відзначити, що закон не скасовує презумпцію невинуватості та не змінює визначення самих злочинів — він акцентує на неухильному застосуванні санкцій.
Посилення адміністративної відповідальності
Зміни торкнулися й Кодексу України про адміністративні правопорушення. Збільшено розміри штрафів (до 500–2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян залежно від статті) та строки арешту на гауптвахті (до 15 діб у багатьох випадках). Це стосується статей 172-10 — 172-20 КУпАП, які регулюють порушення військової дисципліни, правил несення служби тощо.
Особливо значущим стало введення нової статті 266-1 КУпАП. Вона регулює порядок огляду військовозобов’язаних, резервістів під час зборів та військовослужбовців ЗСУ на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або впливу препаратів, що знижують увагу та реакцію. Огляд проводять уповноважені посадові особи Військової служби правопорядку з використанням технічних засобів, тестів та обов’язковим відеофіксуванням. У разі незгоди — направлення до медичного закладу.
Ця норма значно спрощує фіксацію таких порушень і посилює контроль, що особливо важливо в бойових умовах, де сп’яніння може призвести до фатальних наслідків.
Порівняльний аналіз санкцій: до і після закону
| Стаття / Порушення | До закону (приблизно) | Після закону (в умовах воєнного стану) |
|---|---|---|
| Ст. 403 КК (невиконання наказу, кваліфікований склад) | 3–7 років позбавлення волі, можливість пом’якшення | 5–8 років, без пом’якшення чи умовного строку |
| Самовільне залишення частини (ст. 407) | Можливість умовного строку або дисциплінарного батальйону | Реальне позбавлення волі, заборона випробування |
| Адміністративні порушення (ст. 172-10 тощо) | Штрафи 70–285 н.м.д.г., арешт до 10 діб | Штрафи 100–2000 н.м.д.г., арешт до 15 діб |
| Огляд на сп’яніння | Обмежені повноваження | Чітка процедура з відеофіксацією |
Дані базуються на офіційних текстах нормативних актів. Джерело: офіційний портал Верховної Ради України.
Після таблиці варто зазначити, що закон не застосовується автоматично до всіх ситуацій. Суд враховує обставини справи, але в межах визначених санкцій.
Практичне застосування та вплив на військову службу
У реаліях норми закону застосовують з урахуванням конкретних обставин, але без можливості суттєвого зниження покарання за переліченими статтями. Це створює чіткі орієнтири для командирів та підлеглих. Для початківців важливо зрозуміти, що закон не перетворює армію на каральну систему, а доповнює існуючі механізми дисципліни.
Просунуті читачі звернуть увагу на нюанси: наказ має бути законним. Якщо він суперечить нормам міжнародного гуманітарного права чи становить очевидну загрозу, існують процедури для оскарження. Однак самовільне невиконання без поважних причин тягне серйозні наслідки.
Закон також впливає на мотивацію та моральний клімат у підрозділах. З одного боку, він посилює відповідальність за дії, які можуть поставити під загрозу товаришів. З іншого — вимагає від командування справедливого та послідовного застосування норм, щоб уникнути зловживань.
Критика, підтримка та суспільне сприйняття
Закон викликав неоднозначну реакцію. Критики, включаючи деяких правозахисників та військових, висловлювали занепокоєння щодо потенційного тиску на особовий склад, обмеження прав на судовий захист та ризиків зловживань з боку окремих командирів. Петиція про ветування набрала десятки тисяч підписів.
Прихильники, серед яких представники вищого командування, наголошували на необхідності в умовах війни. Вони вказували на випадки, коли порушення дисципліни призводили до реальних втрат позицій і людських життів. Президент пояснив підписання потребою підвищення боєздатності та правопорядку.
У підсумку закон став частиною ширшого комплексу заходів з підтримки дисципліни в ЗСУ. Судова практика показує баланс: норми використовують для запобігання грубим порушенням, але з урахуванням контексту.
Рекомендації для військовослужбовців та їхніх родин
Кожен військовослужбовець повинен чітко знати свої права та обов’язки. У разі отримання наказу, який викликає сумніви, фіксуйте обставини, звертайтеся до відповідних структур і не порушуйте порядок. Для родин корисним буде вивчення основних положень закону, щоб краще розуміти процеси під час служби, ротацій чи перевірок.
У складних ситуаціях рекомендується звертатися до військових адвокатів, прокуратури або правозахисних організацій. Закон не скасовує загальних принципів справедливості, але підкреслює пріоритет виконання завдань у воєнний час.
Ці норми продовжують формувати правове поле для ЗСУ, відображаючи реалії триваючого воєнного стану. Вони нагадують, що дисципліна — це не лише обов’язок, а й запорука ефективного захисту країни.